وزیر خارجه امارات:با ارتش امریکا برنامه هایی برای مسدود نشدن تنگه هرمز ریخته ایم

 

در یکی از اسناد ویکی لیکس، به دیدار 4 عضو کنگره امریکا با وزیر خارجه امارات و نگرانی این مقام اماراتی از حضور و نفوذ موثر ایران در منطقه اشاره شده است. این سند در 22 فوریه سال 2010 تنظیم شده است.

در این سند ویکی لیکس آمده است: در دیداری در روز 17 فوریه، شیخ عبدالله بن زیاد ال نهیان وزیر خارجه امارات با هیئت چهار نفره از کنگره امریکا به ریاست "نیتا لوی" رئیس کمیته فرعی عملیات خارجی کنگره، دیدار کرد.

وزیر خارجه امارات به "نیتا لوی" گفت: برنامه هسته ای تنها یک جنبه و وجه مشکل ایران است. وی افزود: دخالت منطقه ی ایران هم باعث نگرانی جدی ما است!

او قول حمایت امارات از تلاش های امریکا برای جلب حمایت از تحریم های جدید ایران را داد. وی در ادامه از احتمال تاثیرگذاری مطلوب تحریم ها بر روی ایران پرسید.

شیخ عبدالله بن زیاد ال نهیان از نگرانی رو به افزایش امارات در خصوص اینکه متحدان حاشیه خلیج فارس امریکا از برنامه ریزی برای تحریم ایران کنار گذاشته شده اند هم سخن گفت.

وی در اغاز جلسه، با افتخار و غرور از توافق "123" امریکا و امارات و روابط دوجانیه سخن گفت.

به گفته ی وزیر خارجه امارات، توافق 123 نمونه ای قوی برای منطقه است که جایگرین روشنی در مقابل مدل هسته ای ایران است.

وی گفت : امارات ایران را مشکلی بزرگ می داند که این مشکل فراتز از توانایی هسته ای این کشور است.

شیخ عبدالله بن زیاد ال نهیان ادعا کرد: حمایت ایران از تروریسم! گسترده تر از حمایت این کشور از حماس و حزب الله است. ایران در افغانستان، یمن، کویت، بحرین شرق عربستان، افریقا (بویژه نیجریه) نفوذ دارد.

شیخ عبدالله بن زیاد ال نهیان گفت: محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران و هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا روابط نزدیکی دارند.

وزیر خارجه امارات گفت: اگر ایران سلاح هسته ای به دست بیاورد، جنبه ماجراجویانه ی سیاست خارجی این کشور برای کشورهای همسایه چالش برانگیزتر خواهد شد!

"لوی" از وزیر خارجه امارات پرسید که در مورد تحریمات ایران چگونه فکر می کند و امارات در مورد چین چگونه می تواند کمک کند.

شیخ عبدالله بن زیاد ال نهیان گفت: امریکا و متحدانش باید در مورد چگونگی توقف ایران، تصمیم بگیرند.

وی در ادامه گفت: امارات از رفتار چنین واقعا غافلگیر شده است.

این مقام اماراتی گفت که اماراتی ها و سعودی ها با چین صحبت کرده اند و امارات برای گسترش روابط در حوزه انرژی اظهار تمایل کرده است.

(توجه: به نظر می آید که وزیر خارجه امارات اشاره به پیشنهاد این کشور به چین داشت. او تصدیق کرد که جایگرینی رابطه تجاری ایران چین مشکل است. ارزش روابط تجاری این دو کشور در سال گذشته به 50 میلیارد دلار رسید.)

وی در ادامه ی این جلسه، خواستار اقدام سریع در راستای تحریم های جدیدتر علیه ایران شد.

وزیر خارجه امارات افزود: امارات برای تقویت تحریم های فعلی علیه ایران تلاش می کند  اما ایرانی ها قادر بوده اند که راه هایی دیگر پیدا کنند مانند دور زدن بندرهای امارات برای وارد کردن هر انچه می خواهند.

وزیر خارجه امارات پیش بینی کرد که اعمال سریع و هوشمندای تحریم های جدید علیه ایران می تواند اثر نداشته باشد، اما باید آن را امتحان کنیم.

شیخ عبدالله بن زیاد ال نهیان  در ادامه از نگرانی امارات و کشورهای شورای همکاری سخن گفت که از مشورت ها در راستای تحریم ایران کنار گذاشته شده اند.

وی به "لوی" گفت که مذاکرات پنج بعلاوه یک با ایران باید توسعه بیابد و شامل شورای همکاری خلیج فارس هم شود.

وزیر خارجه امارات گفت: "سد اعتمادی" در مقابل حمایت کامل شواری همکاری از سیاست امریکا وجود دارد. همچنین ظن عمیقی در بین اعضا وجود دارد که امریکا در حال انجام امور ایران بدون مشورت با متحدان حاشیه خلیج فارس خود است.

وی موضوع بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا ( که مثل همیشه به آن اشاره می کند) به ایران را در سال 2005 مطرح کرد که در آن زمان، امارات توسط ایران مطلع شده بودنه امریکا یا متحدان دیگرش.

وی گفت: خیلی چیزها نسبت به آن موقع بهبود پیدا کرده، اما ما هنوز نیاز به ایجاد اعتماد بین  امریکا اتحادیه اورپا و شواری همکاری در خصوص ایران داریم.

معاون سفیر امریکا در امارات به وزیر خارجه امرات و "لوی" گفت که ارتباطات گسترده و ممتازی بین امارات و دولت امریکا در خصوص سیاست این کشور در قبال ایران و برنامه ریزی در خصوص تحریم ها وجود دارد.

وزیر خارجه امارات تصریح کرد که از سوی امارات اعتماد وجود دارد اما باقی اعضای شورای همکاری این نگرانی را دائما دارند..

شیخ عبدالله بن زیاد ال نهیان خطاب به مسئولان آمریکایی گفت: مشکل امروز آمریکا این است که باید روابط خود را سریعا با شورای همکاری  ترمیم کنید.

وی گفت: چندین کشور در منطقه با ایران، طوری رفتار می کنند که انگار این کشور بمب دارد.

وزیر خارجه امارات گفت: کشورهای شورای همکاری نمی دانند که پس از هر گونه توافقی که امریکا و ایران در گفتگوهای غر رسمی به آن دست پیدا کنند، چه اتفاقی برای آنها می افتد.

او گفتگوهای چندجانبه ی فعلی بر سر برنامه هسته ای ایران را با مذاکرات در مورد برنامه هسته ای کره شمالی مقایسه کرد و پرسید که چرا همسایگان کره شمالی عضو گروه "شش" هستند اما شورای همکاری در چنین گفتگوهایی در مورد ایران حضور ندارد.

شیخ عبدالله بن زیاد ال نهیان در پاسخ به سئوالات چهار عضو کنگره امریکا گفت: اگر ایران به دنبال سلاح هسته ای برود، بقیه منطقه هم راه ایران را می روند و پیمان عدم گسترش سلاح هسته ای کاملا از بین می رود.

وی گفت: در صورت ایجاد بحرانی یا درگیری در منطقه، فراهم کردن نفت در سراسر جهان با مشکل مواجه می شود.

وزیر خارجه امارات گفت: 14 میلیون بشکه نفت روزانه از تنگه هرمز عبور می کنند.

شیخ عبدالله بن زیاد ال نهیان گفت که ارتش امریکا و امارات برنامه هایی دارند تا نگذارند که تنگه هرمز مسدود شود.

وی جلسه را با  این سخن به پایان برد که ایجاد صلحی موفق بین رژیم صهیونیستی و همسایگانش، موثرترین راه برای کاهش نفوذ ایران است،

اعضای حاضر  از کنگره  آمریکا در این جلسه عبارت بودند از: نیتا لوی، تام کول، باربارا و دونا ادواردز.../انتخابرپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.