تاريخ : | | نویسنده : moch-wristwatch

 

 

در حالی که دولت از روز دوشنبه با ارسال پیامک هایی از سوی سازمان هدفمندی یارانه ها، برخی سرپرستان خانوار را به انصراف از دریافت یارانه نقدی دعوت کرده است، ظاهرا ارسال همزمان این پیامک ها به برخی افراد کم درآمد، بدون تبعات منفی نبوده و نگرانی هایی را برای این افراد به همراه داشته است. برخی نمایندگان مجلس نیز در این رابطه به لحن آمرانه دولت در پیامک ها اشاره داشته و اظهار کرده اند که دولت نمی تواند به اجبار یارانه خانوارها را قطع کند.

اما در اولین واکنش به این نگرانی ها، منابع خبری به نقل از ایرنا (خبرگزاری رسمی دولت) نوشتند كه یك منبع آگاه در ستاد هدفمند كردن یارانه ها به این خبرگزاری گفته: «پیامک ها با درصدی از خطا ارسال شده است.» ضمن اینکه دریافت این پیامک ها به معنی «قطع یارانه» نیست و صرفا جنبه «خود انصرافی» دارد.

ارسال پیامک‌های سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای دعوت خانوارها به انصراف از دریافت یارانه نقدی، با واکنش انتقادی شمار زیادی از خانوارها روبه‌رو شده است؛ خانوارهایی که معتقدند جزو «پردرآمد»های مدنظر دولت نبوده‌اند و درآمد ماهانه‌شان به مراتب کمتر از سه میلیون تومانی است که دولت پیش‌تر به عنوان شاخصی برای شناسایی پردرآمدها معرفی کرده بود؛ از سوی دیگر، با اینکه دولت بارها اعلام کرده است در این مرحله از روش «خودانصرافی» استفاده می‌کند و بنا ندارد یارانه نقدی افراد را «به اجبار» حذف کند.

پیامک های سازمان هدفمندی یارانه ها از روز دوشنبه و با این متن «نظر به تمکن مالی، لطفا جهت انصراف از دریافت یارانه به سامانه

refahi.ir مراجعه کنید» برای سرپرستان خانوار ارسال شد. اما این پیامک ها برای چه کسانی ارسال شده است؟ آیا همان گونه که دولت پیش از این اعلام کرده بود، پیامک ها تنها برای خانوار های پردرآمد ارسال شده؟ یعنی کسانی که به تعبیر دولت از تمکن مالی برخوردار بوده و درآمد ماهانه حداقل ۳ میلیون تومان در ماه دارند؟ یا اینکه ترکش آن دامان برخی از کم درآمد ها را هم گرفته است؟ در این رابطه برخی خبرگزاری ها از تماس های پیاپی کسانی خبر داده اند که جزو افراد کم درآمد جامعه محسوب می شوند، اما پیامک «خود انصرافی» را دریافت کرده اند. به عنوان نمونه فردی که خود را کارگری ساده معرفی کرده و گفته حقوق ماهانه کمتر از ۶۰۰ هزار تومان دارد و از خودرو و منزل شخصی هم برخوردار نیست، پیامک انصراف از دریافت یارانه را گرفته است. شماری از مخاطبان روزنامه «دنیای اقتصاد» هم در تماس با تحریریه، سخنان مشابهی را مطرح و نگرانی و نارضایتی خود را از دریافت چنین پیامکی اعلام کردند.

اختیاری یا اجباری؟

در حالی که اخیرا مسوولان بر اختیاری بودن انصراف از دریافت یارانه تاکید کرده اند، اما در پیامک ارسال شده هیچ کلمه ای مبنی بر «اختیاری» بودن انصراف از سوی خانوارها ارسال نشده و متن پیامک این نکته را القا می کند که انصراف، اجباری است. این موضوع در کنار عدم واریز یارانه اسفند برخی خانوارها نگرانی هایی را ایجاد کرده است. هر چند مقامات مسوول وقوع «اشتباه بانكی» را دلیلی دانسته اند که موجب شده برخی سرپرستان خانوار در اسفند ماه یارانه نقدی خود را دریافت نكنند. یك منبع آگاه در ستاد هدفمند كردن یارانه ها هم اعلام كرده كه یارانه نقدی هیچ سرپرست خانواری قطع نشده است. بر اساس گزارش سایت های خبری، این منبع آگاه دیروز در گفت و گو با ایرنا، اظهار کرد: اشتباه بانكی موجب شده تا برخی از سرپرستان خانوار در اسفند ماه یارانه نقدی خود را دریافت نكنند كه در صورت پیگیری، یارانه به آنها پرداخت خواهد شد.

«درصدی از خطا»

این مقام آگاه درباره ارسال پیامک دعوت به انصراف نیز گفت: پیامك های انصراف از یارانه با درصدی از خطا ارسال شده و مسوولان به زودی در این خصوص توضیحات لازم را ارائه می كنند. این موضوع در حال مدیریت است تا مشكل هر چه زودتر رفع شود. وی با بیان آنكه، انجام امور مربوط به پرداخت یارانه و همچنین مرحله خودانصرافی كار بزرگی است، گفت: هر چند اطلاعات افراد دریافت كننده یارانه از مراكز آماری دریافت شده است، اما اشتباهاتی نیز در این خصوص صورت گرفته كه برخی افراد دریافت كننده پیامك نباید نگران باشند. این منبع آگاه تصریح كرد: به زودی مسوولان مربوطه توضیحاتی را در این خصوص ارائه خواهند كرد. وی در عین حال تاكید كرد: این پیامك ها به منظور خودانصرافی بوده و مبنی بر قطع یارانه افراد نیست.

برنامه اصلاح پیامک ها

ایلنا نیز به نقل از مسوولان سازمان هدفمندی یارانه ها، علت این موضوع را اشتباه در زمان طرح پایش اطلاعات و راستی آزمایی سال ۸۷ که از سوی مرکز آمار کشور در دبیرستان البرز انجام شده بود، عنوان كردند. یک منبع آگاه با اشاره به برگزاری جلسه ای در سازمان هدفمندی در این زمینه گفت: از امشب (دوشنبه شب) کمتر از ۱۰ میلیون پیامک به افراد مشمول طرح هدفمندی یارانه ها ارسال خواهد شد. یعنی پیامک های انصرافی اصلاح و این پیامک ها به افراد مشمول ارسال می شود.

احیای خوشه بندی؟

از سوی دیگر در این پیامك ها مشخص نشده كه از چه طریقی تمكن مالی افراد تشخیص داده شده و آیا قرار است یارانه این عده حذف شود؛ چراکه بررسی حذف پردرآمدها از فهرست دریافت کنندگان یارانه نقدی از ابتدای طرح موضوع هدفمند کردن یارانه ها در کشور محل بحث بود. یکی از ایده هایی که برای بازتوزیع یارانه نقدی به طور جدی مطرح شد، ایده خوشه بندی بود. این ایده که در نیمه دوم سال ۸۸ تا پای اجرا نیز رفت، به دلیل اعتراضاتی که با اعلام سه خوشه اول، دوم و سوم پدید آمد، از دستور کار خارج شد؛ چرا که ایرادهای بسیاری بر آن وارد بود و مشکلات فراوانی ایجاد می کرد. از جمله اینکه اغلب حقوق بگیران دولتی را که درآمدهای کاملا مشخص داشتند در خوشه سوم (خوشه محروم از یارانه نقدی) قرار داده بود و برخی سرمایه داران بزرگ را در خوشه اول و دوم. با وجود این، دولتمردان در نهایت اعلام کردند که به «همه درخواست کنندگان» به طور مساوی یارانه نقدی پرداخت خواهند کرد. اما با آزادسازی قیمت ها و نیز افزایش تعداد یارانه بگیران، تامین منابع پرداخت یارانه نقدی با مشکلاتی روبه رو شد و دولت به فکر حذف برخی گروه ها افتاد. در ماه های اخیر نیز پس از آنکه مقامات اقتصادی دولت ایجاد «یك نظام شناسایی دقیق» را از جمله مشکلات اصلی حذف افراد پردرآمد عنوان کرده اند، استفاده از پایگاه های اطلاعاتی خودرو، مسکن و حقوق و مزایا در دستور کار قرار گرفت. بعدها نیز مطرح شد که درآمد بالای ۳ میلیون تومان در ماه به عنوان یک شناسه پردرآمدی محسوب خواهد شد. اما اینک مشخص نیست که دولت از چه مکانیسمی برای شناسایی خانوارها جهت دعوت به خود انصرافی استفاده کرده و این پیامک ها برای چند میلیون نفر از خانوارها ارسال شده است. پیش تر مقامات اقتصادی دولت از شناسایی ۱۰ میلیون نفر پردرآمد حائز شرایط حذف یارانه خبر داده بودند و وزیر اقتصاد حتی گفته بود که حذف یارانه پردرآمدها برای ۱۵ میلیون نفر هم امکان پذیر است.

واکنش نمایندگان به پیامک های ارسالی

ارسال پیامک ها نه تنها از سوی مردم با نگرانی هایی همراه بوده بلکه نمایندگان مجلس را نیز به واکنش واداشته است. غلامرضا مصباحی مقدم رییس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی مجلس در این رابطه اظهار كرده که حذف خانوارهای پردرآمد ایرانی از دریافت نقدی یارانه ها برخلاف تمایل شخصی آنها، غیر قانونی است و دولت اجازه حذف این افراد را از لیست دریافت یارانه ندارد. وی در گفت وگو با سایت خبری خانه ملت، با انتقاد از لحن آمرانه دولت در پیامک های ارسالی نیز گفت: دولت (سازمان هدفمندی یارانه ها) باید ادبیات دستوری خود را در پیامک های ارسالی و تقاضای انصراف از دریافت نقدی یارانه ها اصلاح کند. پرویز سروری، نماینده تهران نیز دراین رابطه گفت که این عمل دولت بازخورد و آثار منفی در جامعه در پی خواهد داشت. وی تاکید کرد که قطع یارانه دهک های بالا، نتیجه ای بهتر از خوشه بندی خانوارها که موجب دغدغه خاطر و نگرانی مردم شد، نخواهد داشت.

امکان قطع یارانه نقدی دیگران!

علاوه بر مشکلات پیامکی، نگرانی های دیگری نیز درباره روش های خودانصرافی از دریافت یارانه وجود دارد. از جمله سایت خبری تابناک در گزارشی نوشت: هم اکنون برای دستیابی به اطلاعات خانوارها و حتی اعلام انصراف از دریافت یارانه ها، کافی است به سایت «رفاهی» مراجعه شود و با وارد کردن شماره ملی و سریال شناسنامه سرپرست یک خانواده، آنان را از دریافت یارانه نقدی محروم کرد.

بر پایه این گزارش، مسوولان سازمان هدفمندی یارانه ها حتی به خود زحمت نداده اند که آیتم های امنیتی دیگری را برای ورود به صفحه اطلاعات شخصی خانوارها تعیین کنند. این در حالی است که همه می دانند، کپی ها و رونوشت هایی از مدارک هویتی بیشتر ایرانیان در مراکز گوناگون از مدرسه و مراکز خدماتی گرفته تا نهادهای حاکمیتی و دولتی وجود دارد که افراد مغرض می توانند به راحتی با شماره های ملی افراد و سریال شناسنامه آنان، نه تنها به اطلاعات وارد شده آنان در سازمان هدفمند کردن یارانه ها دست پیدا کنند، بلکه می توانند به جای آنان تعیین کنند که تمایل دارند، از یارانه نقدی استفاده کنند یا می خواهند انصراف دهند.... /  یادداشت : روزنامه دنياى اقتصادرپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.