تلاش مطهری برای اصلاح نحوه طرح سوال از رئیس​جمهور:پس از ۶ پاسخ غیرقانع کننده رئیس​جمهور، زمینه استیضاح فراهم شود

مجلس - در جلسه علنی امروز طرحی برای اصلاح آیین​نامه داخلی مجلس ارائه شد که هدف از آن اصلاح روند طرح سوال از رئیس جمهور بود.

 

 

   اخبار استیضاح احمدی نژاد,اخبار سیاسی,اخبار ایران

 

به گزارش خبرآنلاین، علی مطهری یکی از طراحان این طرح بود، که با اشاره به نتایج حاصل از جلسه سوال از رئیس​جمهور، بر لزوم رای گیری در مورد پاسخ​های وی اصرار کرد و گفت: در این طرح زمینه استیضاح رئیس​جمهور پس از 6 بار پاسخ غیر قانع کننده وی فراهم شده البته منوط به امضای دوباره طراحان.

 

او به عنوان یکی از طراحان این طرح دو فوریتی بر لزوم اصلاح آیین​نامه داخلی مجلس تاکید کرد و با بیان اینکه این طرح تکمله​ای به طرح سوال از رئیس​جمهور در قوانین موجود است، اظهار داشت: تجربه برگزاری طرح سوال از رئیس​جمهور اگرچه مواهب بسیاری داشت و ظرفیت بالای نظام جمهوری اسلامی در اجرای دموکراسی را به نمایش گذاشت؛ اما آیین نامه داخلی موجود مجلس اجازه نمی​داد که نمایندگن به رئیس​جمهور در قبال عدم پاسخگویی به سوالات، تذکر بدهند.

 

وی با اشاره به اینکه طرح سوال از رئیس​جمهور پروسه طولانی​ای دارد و به سختی می​توان رئیس​جمهور را به مجلس فراخواند، ادامه داد: نمایندگان کنونی مجلس به خوبی متوجه سختی این کار شده و از ابهامات آیین​نامه نیز اطلاع دارند.

 

نماینده تهران در برشماری ایرادات آیین نامه کنونی مجلس در خصوص طرح سوال از رئیس​جمهور گفت: متاسفانه در آیین نامه کنونی، زمان طرح سوال از سوی نمایندگان محدود است و تنها یک نماینده اجازه طرح سوال دارد که عادلانه نیست. مضاف بر اینکه بر اساس آیین نامه کنونی سوال کنندگان فقط یکبار حق اظهار نظر دارند و نمی​توان حین سخنان رئیس جمهور به او تذکر داد یا در پایان سخنان وی به او گفت که پاسخ​هایش قانع کننده نیست.

 

مطهری افزود: همچنین امکان رای گیری برای پاسخ هایی که قانع کننده نبوده، وجود ندارد. اما در این طرح آمده است که در صورت 6 بار رای مجلس به قانع کننده نبودن پاسخ های رئیس​جمهور، امکان استیضاح وی با رای دوباره دو سوم طراحان امکان پذیر شود.

وی از نمایندگان خواست تا با رای به این طرح، پروسه طرح سوال از رئیس​جمهور را کامل کنند.

 

اسدالله عباسی نماینده رودسر در مخالفت با اظهارات مطهری، این طرح را انتخاباتی خواند و گفت: من به کم و کیف پاسخ رئیس جمهور و سوال کنندگان کاری ندارم اما چه ضرورتی دارد که اکنون چنین طرحی را تصویب کنیم؟

 

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر در روند طرح سوال از وزرا نیز عدالت اجر نمی شود و در حق وزرا و زمان پاسخگویی انها اجحاف می​شود، ادامه داد: چرا با انگیزه سیاسی به دنبال احقاق حقوق دیگری هستید؟ این کار چه فوریت و ضرورتی دارد؟ چون شما از سوال از رئیس جمهور قانع نشدید؟ آن هم در شرایطی که التهابات مختلفی فراروی ما است؟

 

به گفته وی، چون رئیس جمهور منتخب مردم است، مجلس نمی​تواند با آرای خود، رای به استیضاح او بدهد و یا پنج هفته پشت سر هم او را به مجلس فراخواند و در هفته ششم نیز او را برکنار کرد!

 

در ادامه محمد دهقان نماینده چناران هم در موافقت با این طرح، با بیان اینکه آیین نامه موجود مجلس اشکالات واقعی دارد، افزود: اینکه سوال کنندگان فقط یک ربع فرصت دارند و رئیس​جمهور 45 دقیقه وقت پاسخگویی دارد و پس از آن هم نتیجه ای درباره قانع کننده بودن یا نبودن پاسخ​ها حاصل نمی​شود، روال صحیحی نیست.

 

وی با بیان اینکه سوال از رئیس​جمهور و ناکارآمدی آیین نامه برای نمایندگان مجلس هشتم، ملموس شده است، ادامه داد: از این رو این نمایندگان بهتر می​توانند به اصلاح آیین​نامه بپردازند و نباید این کار را به مجلس نهم واگذار کنیم.

به گفته وی، تخلفات رئیس جمهور پس از هربار رای گیری باید به قوه قضاییه و دیوان عدالت اداری ارجاع شود تا ضمانت اجرای قوانین لحاظ شود.

گفتنی است مذاکرات که به اینجا رسید نمایندگان حامی دولت، با تذکرات خود مانع از ادامه مذاکرات شدند./خبرآنلاینرپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.