تاريخ : | | نویسنده : moch-wristwatch

 

 

 

بورس تهران

 

 

مدیر امور بین الملل شركت بورس اقدامات انجام شده درباره بین المللی شدن بورس تهران را از اخذ مجوز «تاسیس بورس در مناطق آزاد» گرفته تا «راه اندازی صندوق های ارزی» تشریح كرد.

«ابوالفضل شهرآبادی» درباره بین المللی شدن بورس تهران گفت: از حدود دو سال پیش برنامه ای برای بین المللی کردن بورس تهران آغاز کردیم. فرآیند جهانی شدن در بورس ها طی سال های اخیر در بسیاری از کشورها اتفاق افتاده است. بسیاری از کشورها نیز به سمت بازکردن مرزهای خود بر روی سرمایه گذاران خارجی اقدام کرده اند که اصطلاحا بورس خود را جهانی کنند.

مدیر امور بین الملل شرکت بورس و اوراق بهادار با اشاره به فواید جهانی شدن بورس ها از جمله ورود سرمایه های جدید و بزرگ تصریح کرد: با توجه به اینکه کشور ما رو به توسعه است، بورس از این موضوع غافل نشده و به نحوی اقداماتی را در این راستا آغاز کرده است.

● مناطق آزاد «بورس» تاسیس می كنند

وی با بیان اینکه در این زمینه مطالعاتی انجام شده و حالات مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است، اظهارداشت: در ابتدا موضوع از ایجاد یک شاخه بین المللی برای بورس تهران مطرح شد که بر این اساس بحث بورس بین المللی کیش در برنامه بود و کارهایی بر روی این موضوع انجام شد.

به گفته «شهرآبادی»، حتی قانون تاسیس بورس توسط مناطق آزاد را به مجلس ارسال کردیم که به تصویب مجلس نیز رسید و هم اکنون در مجمع تشخیص مصلحت نظام به مشکلاتی برخورد کرده است. یک تبصره به موضوع اصلاح قانون فعالیت های مناطق آزاد گنجانده شد تا این مناطق بتوانند خود زیر نظر سازمان بورس، بورس ایجاد كنند.

● نتیجه بررسی بورس های بین المللی

این مقام مسوول در شرکت بورس و اوراق بهادار با اشاره به بازدید از چند بورس بین المللی از جمله مالزی، استانبول و امارات گفت: به طور مشخص راه اندازی بورسی به اسم بورس بین المللی مستقل از بورس مادر، در آنها چندان جواب نداده است.

مسوولان این بورس ها به ما پیشنهاد کردند که این گزینه را انتخاب نكنیم؛ چون در این کشورها تست شده و نتیجه آن موفقیت آمیز

نبوده است.

وی با بیان اینکه بررسی ها نشان داد که این اقدام برای ما کم فایده خواهد بود، عنوان کرد: با توجه به این موضوع، روی دو بحث؛ یعنی «اصلاح و توسعه آیین نامه سرمایه گذاری خارجی در بورس تهران» و «ایجاد تابلوی ارزی در مناطق آزاد» مثل کیش متمرکز شدیم.

● «صندوق» جایگزین «تابلو» شد

«شهرآبادی» ابلاغ آیین نامه سرمایه گذاری خارجی در بورس در اوایل سال جاری را باعث ایجاد گشایش برای جذب سرمایه گذاری خارجی و برداشته شدن یکی از موانع اصلی بر سر راه سرمایه گذاران خارجی در بورس عنوان و بیان کرد: برای ایجاد تابلوی ارزی نیز جایگزینی دیگر یعنی ایجاد صندوق های سرمایه گذاری بین المللی پیدا شد، یعنی سرمایه گذاران خارجی در این صندوق ها سرمایه گذاری کرده و این سرمایه ها به سمت بورس تهران هدایت شود.

مدیر امور بین الملل شرکت بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: اگر صندوق های سرمایه گذاری توسعه یابند، شاید نیاز چندانی نیز به ایجاد تابلوی ارزی نباشد، اما از سوی دیگر به نظر می رسد که ایجاد تابلوی ارزی می تواند مورد بررسی بیشتری قرار گیرد تا به فراموشی نیز سپرده نشود.

وی خاطرنشان کرد: تابلوی ارزی منطقه ای همچون کیش که از معافیت مالیاتی و یکسری تسهیلات برخوردار است، می تواند راه اندازی شود تا سرمایه گذاران نیز از تسهیلات آن برخوردار شوند.

● همه مزیت های مناطق آزاد

«شهرآبادی» عدم نیاز به «ویزا»، «معافیت های مالیاتی»، «ورود و خروج ارز به راحتی» و سایر موارد را از جمله تسهیلات سرمایه گذاران خارجی در بورس های مناطق آزاد برشمرد و افزود: بعضا حتی یکی از این موارد برای برخی از این سرمایه گذاران خارجی دارای اهمیت است. وی در مورد صندوق ارزی نیز گفت: این صندوق نیز در سطح کلان تری برای جذب سرمایه گذاران خارجی تشکیل شده است تا سرمایه های جذب شده به سمت پروژه های سودآور که یکی از آنها بورس است، هدایت شود..../تحلیل:مهررپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.