چري فلمينگ، فروشندهء برگزيدهء سال 2006 انجمن فروشندگان بين‌المللي خودروي آمريكا نمايشگاه خودروي عجيبي را داير كرده است.

چري فلمينگ اين نمايشگاه را كه در آن با شوهرش شريك است، جايي راحت و آسوده مي‌نامد.

مانيكور روزهاي دوشنبه و آرايش و زيبايي روزهاي سه‌شنبه انجام مي‌شود. فلمينگ مي‌گويد: «خوشم مي‌آيد وقتي مي‌بينم يكي از مشتري‌هايم در يكي از اتاقك‌هاي نمايشگاه با ماسك سبز روي صورتش احساس آرامش مي‌كند.»

روزهاي چهارشنبه روز ماساژ است و جمعه روز واكس كفش‌هاست. كلوچه‌هاي تازه هر روز در خود نمايشگاه پخته مي‌شوند و گل‌هاي داخل گلدان‌ها هر هفته عوض مي‌شوند. يك جفت سگ از نژاد شيتزوس هم جلوي در نمايشگاه از مشتريان استقبال رسمي مي‌كنند.

اكنون در حدود نيمي از مشتريان خودرو زن هستند، آن‌ها بيش از 80 ميليارد دلار در سال صرف خريد اتومبيل مي‌كنند و بررسي‌ها نشان مي‌دهند كه زنان ترجيح مي‌دهند از فروشندگان زن خريد كنند.

نظرخواهي جديدي كه توسط يك مركز تحقيقات بازاريابي انجام شده نشان مي‌دهد كه زنان وقتي مي‌خواهند از يك زن خودرو بخرند، احساس راحتي بيش‌تري مي‌كنند و فروشندگان زن بيش‌تر از فروشندگان مرد به مشتريان زن توجه دارند و كم‌تر پيش مي‌آيد كه اين سوال را از مشتريان خود بپرسند كه آيا همسرتان نيز از نظر مالي شما را در اين خريد پشتيباني مي‌كند يا نه، اما با وجود اين تعداد فروشندگان زن هنوز هم بسيار كم است و هنوز هم بيش‌تر نمايشگاه‌ها توسط مردان اداره مي‌شود.

تنها پنج درصد فروشنده‌ها زن هستند

كتي سيمز، از اولين اعضاي زن هيات مديرهء انجمن ملي فروشندگان خودرو  (NADA)  كه يك دهه در اين سمت بوده است، مي‌گويد: «از 20 هزار فروشندهء خودروي عضو انجمن ملي فروشندگان خودرو، تقريبا 900 نفر يا پنج درصد زن هستند و تعداد آن‌ها از سال 1990 تنها دو درصد افزايش يافته است.»

گري مايرز، رييس و مدير اجرايي گروه فروشندگان زن-گروهي متشكل از 10 تا 12 فروشندهء زن كه سالي چند بار گردهم مي‌آيند تا دربارهء استراتژي‌هاي كسب و كار صحبت كنند-مي‌گويد: «از لحاظ حضور زنان در رده‌هاي ديگر مديريتي نمايشگاه‌ها مي‌توان به حضور هشت تا 10 درصدي زنان در سمت مديريت ارشد و حضور 15 تا 18 درصدي در سمت مديريت مالي و بيمه اشاره كرد.»

مايرز با ياد كردن از گروهش با عنوان هيات مشاوران مي‌گويد: «برنامه‌ريزي‌ها هم توسط زنان انجام مي‌شود.» مايرز كه در دههء 1990 به عنوان مشاور در صنعت خودرو فعاليت مي‌كرد، مي‌گويد: «وقتي كه فرزندان آن‌ها هم در اين كسب و كار هستند، اين جلسات مي‌تواند گامي در جهت جايگزيني فرزندانشان باشد. در اين جلسات دربارهء افزايش سود، متعادل كردن شغل و خانواده، اين كه فروشنده‌هاي زن چگونه مي‌توانند جدي گرفته شوند و يا هر موضوع فوري ديگري بحث مي‌شود. در واقع ما اين نوع جلسات را در هيچ جاي ديگري نمي‌توانيم داشته باشيم.»

اما شايد مشاركت زنان در اين كسب و كار تغيير كند.سيمز مي‌گويد: «راه‌اندازي نمايشگاه خودرو حداقل دو تا سه ميليون دلار پول لازم دارد و اين موضوع ورود تازه ‌واردها به اين زمينهء كاري را مشكل مي‌كند.»

سخنگوي انجمن ملي فروشندگان خودرو هم مي‌گويد: «اين كسب و كار بيش‌تر كسب و كاري خانوادگي است.»

به اين معنا كه دختران خانواده‌هاي نمايشگاه‌دار در انتظارند تا سهم زنان را در ادارهء‌نمايشگاه‌ها بيش‌تر كنند.

آموزشگاه اين انجمن به پسران و دختران فروشندگان خودرو، آموزش‌هايي در زمينهء كسب و كار مي‌دهد.

سيمز مي‌گويد: «اكنون نزديك به يك سوم از دانشجويان زن هستند.» او مي‌گويد: «اين كسب و كارها در حال انتقال به نسل بعدي هستند و دختران مي‌خواهند بگويند، پدر روي من هم حساب كن.»

پيوندهاي خانوادگي

در بيش‌تر موارد، فروشندگان زن وارث شوهران محرومشانند يا دختراني هستندكه اين كسب و كار را از پدرشان خريده يا به ارث برده‌اند. گاهي اوقات هم، برادران و خواهران، نمايشگاه را با هم اداره مي‌كنند.

براي مثال، جيل مريام شريك برادرش در يك نمايشگاه خودرو در منچستر است.   

او مي‌گويد: «خانواده‌اش 50 سال است كه در كسب و كار خودرو هستند. او ابتدا به دنبال تاسيس بانك سرمايه‌گذاري بود، اما وقتي پدرش گفت كه قصد بازنشسته شدن دارد، برادرش از او خواست كه وارد اين كار شود، اما وقتي پدرش در مورد بازنشسته شدن تغيير عقيده داد، او و برادرش نمايشگاه خودشان را در سال 2002 افتتاح كردند. در حال حاضر آن‌ها 25 كارمند دارند و 78 خودرو در ماه مي‌فروشند.»كريستينا داوكينز در سال 1994 وارد كسب و كار خودرو يا همان كسب و كار خانوادگي‌اش شد و پيشرفت كرد. وقتي پدرش در سال 2004 پس از 40 سال بازنشسته شد، اين دختر سال‌ها تجربهء اداره‌كردن فروشگاه «ب.ام.و» را داشت. اين روزها، نمايشگاه را كريستينا اداره مي‌كند و در عين حال با خواهرش در مالكيت نمايشگاه شريك است.

او مي‌گويد: «شما به عنوان يك زن بايد دو برابر بيش‌تر زحمت بكشيد تا احترام افراد را به خود جلب كنيد و من فكر مي‌كنم توانسته‌ام اين احترام را جلب كنم، چون مصمم هستم. وقتي شما كارتان را درست انجام دهيد به شما احترام خواهند گذاشت.»

داوكينز مي‌گويد: «هنوز تعداد فروشندگان زن بسيار كم‌تر از فروشندگان مرد است. وقتي به جلسه‌اي مي‌روم كه در آن 350 نمايندگي فروش ب.ام.و هستند، من معمولا يكي از دو زن فروشنده هستم.»

 با اين‌كه زنان در اين حرفه در اقليت هستند، توجهات زيادي را به خود جلب كرده‌اند.

لورين شولتز، مديرعامل و بنيانگذار انجمن بين‌المللي خودروي زنان در بيرمنگام مي‌گويد: «انجمن برترين‌هاي صنعت خودرو در بيرمنگام كه از سال 1945 جوايزي را به بهترين‌هاي اين صنعت مي‌‌دهد، براي اولين بار در سال 1999 جايزهء ويژه‌اش را به يك زن داده است و سال بعد هم زني به نام آنت سيكورا، رياست انجمن ملي فروشندگان خودرو را به دست گرفته است.»

حمايت از فروشندگان زن

زناني چون روندا فرنچ ثابت كرده‌اند كه زنان كاملا توانايي ادارهء كسب و كار فروش خودرو را دارند. او از سال 2003 مدير فروش يك نمايشگاه خودرو در تگزاس بوده است. در زمان تصدي او، درآمد نمايشگاه 40 درصد افزايش يافت. در سال 2005، نمايندگي او جايزهء نيسان را به خاطر خدمات برجسته‌اش گرفت; جايزهء ملي‌اي كه در آن سال از ميان 1075 فروشنده به 33 نفر داده شد. اين صنعت، حركت‌هايي در حمايت از زنان را نيز آغاز كرده است.براي مثال، چند سالي است كه مجمع سالانهء فروشندگان ملي خودرو، برنامهء صبحانهء ويژه‌اي براي فروشندگان زن دارد.

خودروسازان هم برنامه‌هايي براي ارتقاي فروشندگان زن دارند.گروه‌هايي مانند انجمن بزرگ فروشندگان خودروي نيويورك، نمايشگاه‌هاي حرفه‌اي و ميزگردهايي برپا مي‌كنند كه زنان را براي ورود به اين صنعت تشويق مي‌كنند.

در سال 2001، جنرال موتورز برنامه‌اي ترتيب داد تا تعداد فروشندگان و مديران اجرايي زن اين شركت را افزايش و شرايط كاري زنان را بهبود دهد.

اين برنامه، آموزش و امكانات مالي در اختيار افراد واجد شرايط قرار مي‌دهد تا در آينده تبديل به فروشنده‌هاي جنرال موتورز شوند. امروزه، اين شركت 266 فروشندهء زن دارد كه سه درصد بيش از تعداد فروشندگان زني است كه در سال 2001، براي اين شركت به ثبت رسيده است.

مايرز مي‌گويد: «برابري زمان مي‌برد. 10 سال طول كشيده تا شركت‌هاي خودروسازي فهميده‌اند كه زنان بخش عمده‌اي از مشتريان خودرو را تشكيل مي‌دهند و آن‌ها را در طراحي خودروها در نظر گرفته‌اند، آينهء روي آفتاب‌گير راننده مثال خوبي است. گام بعدي اين است كه زنان، نمايندگي‌هاي فروش را اداره كنند.»

منبع: سرمایه

 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.