عصرایران- روزنامه گاردین در گزارشی تغییر وزیران نفت و صنایع ایران را به منزله تلاش آشکار احمدی نژاد برای تحکیم قدرت خود و در عین حال منحرف کردن انتقادات عمومی از شکست سیاست های اقتصادی دولت دانست.

به گزارش عصر ایران (
asriran.com)، این روزنامه انگلیسی نوشت: "آقای احمدی نژاد در راستای خانه تکانی در کابینه خود اعلام کرد که "استعفای" کاظم وزیری هامانه و علیرضا طهماسبي، وزیران نفت و صنایع را قبول کرده است.

با وجود طرز بیان دیپلماتیک این قضیه به نظر می رسد که این دو وزیر برکنار شده اند تا افرادی موقتا عهده دار وزارت خانه های صنایع و نفت شوند و پس از آن پارلمان ایران به انتصاب وزیران جایگزین اقدام کند.

خروج این دو وزیر از کابینه به دنبال انتقادات گسترده از رییس جمهور درباره افزایش تورم و نرخ بالای بیکاری که مغایر با وعده های احمدي ن‍ژاد پیش از انتخابات رياست جمهوري است، صورت می گیرد.

گاردین اضافه مي كند:" آقای وزیری هامانه، وزیر نفت احتمالا قربانی طرح سهمیه بندی بنزین شده است هر چند گمان می رود وی مسئول و مسبب چنین طرحی نبوده است.

آغاز سهمیه بندی بنزین در ماه ژوئن باعث بروز انتقادات گسترده ای در ایران شد و به نابودی ده ها پمپ بنزین توسط معترضان انجامید.

برپایه این گزارش، وزیری هامانه پیشتر به عنوان چهارمین گزینه پیشنهادی احمدی نژاد برای تصدی وزارت نفت از پارلمان ایران رای اعتماد گرفت و گمان می رود برکناری وی این شانس را به احمدی نژاد بدهد که کاندیدای مورد نظر خود را در زمانی که توجه نمایندگان مجلس به انتخابات آتی پارلمان در ماه مارس معطوف است، به سمت وزارت نفت منصوب کند.

از سوی دیگر پیش بینی می شد که بعد از تقدیم نامه استعفای طهماسبي، وزیر سابق صنایع در هفته گذشته وی از کابینه خارج شود.

به نوشته گاردین برکناری طهماسبي از کابینه احتمالا پس از آن صورت گرفت که وی در مقابل تقاضاها برای جایگزینی مقامات وزارت صنایع با منصوب شدگان رییس جمهور مقاومت کرد.

"سعید لیلاز" یک کارشناس اقتصادی در این باره مدعي است:" این دو وزیر قربانی سیاست های شکست خورده احمدی نژاد در حوزه اقتصادی و عدم تحقق وعده های وی شدند."

وی افزود: "احمدی نژاد از یک سو سعی می کند این افراد را مسئول شکست ها به مردم معرفی کند و از سویی دیگر در تلاش است دولت خود را همزمان با انتخابات آینده پارلمانی تجدید سازمان کند."

گاردین در پایان نوشت: " ممکن است آقای احمدی نژاد اکنون به دنبال یک خانه تکانی اساسی در وزارت خارجه باشد. همچنین انتظار می رود وی ابراهیم شیبانی، رییس کل بانک مرکزی را به دنبال مخالفت با حکم رییس جمهور مبنی بر کاهش نرخ بهره های بانکی تعویض نماید."

 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.