تاريخ : | | نویسنده : moch-wristwatch
حداد عادل در گفتگويي مشروح با خبرگزاري فارس به بيان نقاط ضعف و قوت مجلس هفتم ، مقايسه عملكرد مجلس ششم و هفتم، رابطه مجلس و دولت، اقدامات مجلس در مهار تورم و گراني ،غيبت‌ها و بي نظمي هاي نمايندگان ، تركيب احتمالي مجلس هشتم و تشريح اقدامات جبهه متحد اصولگرايان پرداخت. 
 
حداد عادل مهمترين نقطه قوت مجلس هفتم را دفاع از مباني انقلاب اسلامي، انديشه‌هاي امام راحل، التزام و اعتقاد حقيقي به قانون اساسي، دفاع از استقلال كشور، حمايت از منافع و مصالح ملي و تاكيد بر حفظ عزت جمهوري اسلامي برشمرد و اظهار داشت: حوادث تلخ و زشتي كه گهگاه در مجالس قبلي روي مي‌داد در اين مجلس كمتر اتفاق افتاده است.  
وي افزود: در مجلس هفتم در عين حال كه نمايندگان از حقوق خودشان دفاع مي‌كنند، در مواردي به دولت انتقاد و در مواردي هم از دولت طرفداري مي‌كنند، اقليت و اكثريت حرف خودشان را مي‌زنند، اما حقوق همديگر را رعايت مي‌كنند و خوشبختانه بي‌حرمتي و كارهاي دور از شان ملت در اين مجلس اتفاق نيافتاده است.  
رئيس مجلس شوراي اسلامي داشتن دغدغه خدمت به مردم و رفع مشكلات مردم را از ديگر نقاط مثبت مجلس هفتم خواند و گفت: بررسي فضاي مجلس هفتم از آغاز تا به امروز نشان مي‌دهد گفتمان حاكم بر مجلس هفتم، گفتمان خدمت به مردم بوده است و اين درست همان قولي است كه اصولگرايان قبل از ورود به مجلس به مردم داده بودند.
حداد عادل نقطه قوت ديگر مجلس هفتم را فضاي جدي و در عين حال آرام مجلس عنوان كرد و اظهار داشت: در مجلس هفتم سعي كرديم متانت و ادب جديدي را به نمايش بگذاريم و تلاشمان بر اين بوده كه اخلاق سياسي را در مجلس بهبود ببخشيم و تصور مي‌كنم مجلس هفتم از اين حيث موفق بوده است.
وي انجام كارهاي كارشناسي در مركز پژوهشهاي مجلس و كميسيونهاي تخصصي مجلس را از ديگر نقاط قوت اين مجلس عنوان كرد و با بيان اينكه اين مركز سرمايه خوبي براي قوه قانونگذاري و كل كشور است،گفت: مركز پژوهش‌هاي مجلس در اين دوره بسيار فعالتر از دوره‌هاي قبل بوده و مجلس تلقي خوبي از بررسي‌هاي مركز پژوهشهاي مجلس دارد كه لازم مي‌دانم در اينجا از دكتر احمد توكلي نيز تشكر كنم، ايشان حقاً با صرف وقت و مديريت خودشان در افزايش كارآيي مركز پژوهش‌هاي مجلس خيلي موثر بودند و اميدوارم بتوانند در آينده هم به اين خدمت ادامه دهند.
حداد عادل در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه اخيرا شايعاتي مطرح است مبني بر اينكه احمد توكلي براي مجلس هشتم كانديدا نخواهد شد، اظهار داشت: تصميم‌گيري براي نامزدي مجلس هشتم حق خود ايشان است ولي اگر ايشان با من مشورت كنند من تاكيد دارم كه داوطلب ورود به مجلس هشتم شوند تا بتوانند خدمتي كه در مجلس هفتم كردند در مجلس هشتم ادامه دهند.
رئيس مجلس شوراي اسلامي همچنين با اشاره به برخي ناكارآمدي هاي مجلس هفتم، ريشه بسياري از آنها را ضعف‌هاي آيين‌نامه‌اي دانست و بيان داشت: وجود مشكلات آئين نامه‌اي باعث شده در اداره مجلس ابهام و مشكل ايجاد شود و كارآمدي مجلس كاهش يابد كه به نظر مي‌رسد براي افزايش كارآمدي، مجلس نيازمند اصلاحاتي در آئين نامه است.
وي افزود: احساس من اين است براي وظيفه نظارتي مجلس به اندازه قانون‌گذاري فكر نشده و لوازم نظارت در مجلس آماده نيست و تجربه 8 ساله بنده در مجلس اين است كه ما بايد يك تحولات ساختاري و تشكيلاتي گسترده و عميقي در مجلس ايجاد كنيم كه كفه نظارتي را همسنگ كفه قانون‌گذاري كند.
حداد عادل ادامه داد: البته اين تنها ضعف مجلس نيست . ما 190 نماينده هستيم و كافي است كه ده درصد اين نمايندگان در آن حدي نباشند كه ملت انتظار دارند اين تعداد به ظاهر معدود مي‌تواند خودش را نشان دهد و از جهات مختلفي منشاء ضعف باشد ولي در مجموع بدنه مجلس هفتم يك بدنه كارآمد، مردم‌گرا و معتقد به انقلاب است.
وي به بخشي از تلخ و شيرين هاي مجلس هفتم اشاره كرد و اظهار داشت: از نظر من مجلس هفتم يكسره شيريني است چون مجلس كار و خدمت است. بعضي از حوادث نيز اين شيريني را در خودش متبلور كرده است. اظهار نظر رهبري در ديدار با نمايندگان در مورد مجلس هفتم يك خاطره شيرين است ايشان عبارتي فرمودند كه مضمونش اين بود كه من از مجلس هفتم راضي هستم و اين براي بنده بسيار شيرين بود.
رئيس مجلس شوراي اسلامي به تلخي هاي مجلس هفتم هم اشاره كرد و گفت: به تعطيلي كشيدن مجلس به علت غيبت غير موجه 10 يا 15 نماينده‌ از تلخي هاي مجلس است زيرا هرجا كه زبانم براي دفاع از مجلس نمي‌چرخد برايم بسيار سخت و تلخ است.
وي در بخش ديگري از سخنان خود با ارزيابي عملكرد مجلس ششم و هفتم اظهار داشت: بناي بنده از ابتداي مجلس اين بود كه پرونده مجلس ششم را بازخواني نكنم، زيرا اصولا به مصلحت نمي‌دانم و مايل نيستم خاطرات آن دوره را در جايگاهي كه هستم به رخ بكشم.
حداد عادل با بيان اينكه بنده از مجلس ششم صد سينه سخن دارم، گفت: آنچه برخودم در مجلس ششم گذشته يك كتاب مفصل است ولي مطالبي است كه شايد يادآوري آن بد نباشد و آن فضاي التهاب و تنشي بود كه در مقايسه با آرامش و ثباتي كه در مجلس هفتم احساس مي‌شود،در آن دوران بر مجلس و جامعه حاكم بود.
رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: متاسفانه در مجلس ششم ‌عده‌اي با مباني سر ستيز داشتند و دائما به دنبال بهانه‌اي براي ايجاد يك جنجال بودند ونوع تلاشهايي كه در مجلس ششم صورت مي‌گرفت به گونه‌اي بود كه هر كس صبح به مجلس مي‌آمد نمي‌دانست كه امروز مجلس آبستن چه حادثه‌اي است و از پشت صحنه مجلس چه خوابي براي مجلس و مردم ديدند و چه ماجرايي بايد آغاز شود اما در مجلس هفتم چنين جرياني وجود ندارد و ملت پاسخ مجلس ششم را داد و تصور مي‌كنم احتياجي ندارد كه ما بيش از اين، اين پرونده را ورق بزنيم.
وي افزود: اگر شخص آقاي كروبي در مجلس نبود اوضاع بسيار بدتر مي‌شد زيرا ايشان در اينكه وضع مجلس ششم بدتر نشود خيلي موثر بود. اما در مجلس هفتم چنين جرياني وجود ندارد ملت پاسخ مجلس ششم را داد و تصور مي‌كنم احتياجي ندارد كه ما بيش از اين، اين پرونده را ورق بزنيم.
حداد عادل يكي از تلخ ترين دوران مجلس ششم را تحصن برخي از نمايندگان خواند و گفت: در مجلس ششم عده‌اي با بعضي گروهها و جريانهاي سياسي ضعيف كه در حاشيه بودند ارتباط و رفاقت داشتند و با انجام برخي اقدامات از جمله تحصن در واقع با دوران قبل از انقلاب شبيه سازي‌ مي‌كردند.
وي افزود: آنها با روياهاي دوران قبل از انقلاب زندگي مي‌كردند و تفاوت واقعي انقلاب اسلامي را با آن دوران درك نمي‌كردند و تصور مي‌كردند كه اگر آن الگوها را دوباره در مجلس تكرار كنند، مي‌توانند نتيجه بگيرند. اين بود كه رفتارهايي مانند تحصن را از صندوقچه خاطرات خود بيرون كشيدند ولي متوجه نبودند تاريخ اعتبار اين كارها گذشته است.
رئيس مجلس شوراي اسلامي آنچه در دانشگاه‌ها و در مجلس در ارتباط با دانشگاهها اتفاق افتاد را نمونه ديگري از شبيه سازي با دوران قبل از انقلاب خواند و اظهار داشت: عده‌اي از آن نمايندگان همان كساني بودند كه قبل از ورود به مجلس در دانشگاهها با فعاليت‌هاي دانشجويي مرتبط بودند زيرا قبل از انقلاب نيز دانشجويان در برابر حكومت شاه ايستادند و مردم هم با دانشجويان همدلي كردند آنها فكر مي‌كردند اگر بعد از انقلاب نيز دانشجويان را در برابر نظام قرار دهند باز مردم با دانشجويان همراهي خواهند كرد و همان حال و هواي قبل از انقلاب تكرار مي‌شود.
وي ادامه داد: خود آقاي خاتمي هم در سخنراني‌ها و در اظهار نظرهايي كه بعداً در دانشگاه و جاهاي ديگر داشتند به اين كارهاي بي رويه‌اي كه بنام دانشجو بدست بعضي عناصر افراطي در مجلس و در بعضي دانشگاهها در آن زمان صورت گرفت، انتقاد كردند.همه اين اقدامات يك ريشه داشت و آن قرار دادن دانشجو در برابر نظام بود كه به هيچ وجه موفق نشدند و دشمنان نظام ناكام ماندند.
حداد عادل در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه به نظر شما آيا مجلس هفتم توانست به عنوان يك مشاور امين و اتاق فكري كارآمد براي دولت نهم عمل كند؟ و با توجه به جهت گيري هاي مشترك دولت و مجلس برخي اين همسويي را تخطئه مي‌كنند، مجلس تا چه اندازه توانسته است استقلال خود را حفظ كند؟ اظهار داشت: اين روزها با نزديك شدن به انتخابات مجلس هشتم در بعضي از مطبوعات اظهار نظرهاي فراواني را مشاهده مي‌كنيم كه همه مدعي هستند مجلس هفتم در برابر دولت استقلال خود را حفظ نكرده و ضعيف بوده است، بعضي وقت‌ها هم كلمات توهين آميز و تحقير آميز بكار مي‌برند ولي بنده مطلقا به چنين چيزي اعتقاد ندارم و معتقدم مجلس در عين همراهي همكاري و پشتيباني از دولت، استقلال خودش را هم حفظ كرده است.
رئيس قوه مجريه بيان داشت: ما معتقديم بايد با دولت همكاري كنيم اما همكاري را در اين نمي‌دانيم كه هر چه دولت انجام داد بر آن صحه بگذاريم وبه همين دليل نيز زماني كه دولت كابينه خود را به مجلس معرفي كرد، مجلس به 4 وزير دولت راي نداد و اين كار به معناي نصحيت يك ناصح مشفق به يك برادر بود.
وي ادامه داد: در طول دو سال عمر دولت نهم در مواردي كه تشخيص داديم درست بوده بر سر آن اصرار كرديم و خيلي وقتها هم نظر دولت را پسنديديم و با آن همراهي كرديم اين نشان مي‌دهد روش مجلس هفتم روش منطقي بوده است.
حداد عادل با تاكيد بر اينكه مجلس هفتم پشت دولت است نه در مشت دولت گفت: كساني كه اين روزها مطرح مي‌كنند مجلس با حمايت دولت استقلال خود را از دست داده است، قصد بهره برداري سياسي دارند و غرض شان تضعيف مجلس هفتم در انتخابات آينده و بدبين كردن مردم به اين مجلس است. آنها قصد دارند فضاي ميان مجلس و دولت را به يك فضاي متشنج مبدل كنند درست هم فكر مي‌كنند چون تجربه كردند.
وي افزود: يك ضرب المثل مي‌گويد«طبيب آوني كه به سرش آمده باشد» اينها به سرشان آمده چون اين تجربه را دارند كه وقتي يك مجلس پرتشنج جنجالي درست كردند چطور ملت از آن مجلس منزجر شدند حالا مي‌خواهند شبيه اين وضعيت را در مجلس هفتم در ستيزه جويي مجلس و دولت ايجاد كنند و اسم‌اش را هم گذاشتند استقلال مجلس.
رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: زنهار كه ما بخواهيم به نام استقلال به صورت دولت چنگ زنيم و كشور را بي‌ثبات نشان دهيم و دل مردم را خالي كنيم و خارجي‌ها را به هرج و مرج در كشور اميدواريم كنيم .
وي در خصوص علت بي نظمي و غيبت 30 درصدي نمايندگان اظهار داشت: بيماري نمايندگان ، همراهي نمايندگان با دولت در سفرهاي استاني،پيگيري كارهاي مربوط به حوزه انتخابيه و شركت درگردهمايي ها و هم انديشي‌ها را از علل غيبت نمايندگان در صحن علني مجلس برشمرد و گفت: اعطاي مرخصي به نمايندگان تابع ضابطه‌اي خاص است و در اين ميان ممكن است 15 يا 20 نفر باشند كه ضابطه ما را رعايت نكنند و درست همين 10 - 15 نفر هستند كه گاهي سبب مي‌شوند مجلس دچار مشكل شود ولي همه كساني كه در صحن حضور ندارند در نرسيدن مجلس به نصاب مقصر و موثر نيستند بلكه اين مشكل را يك تعداد كمي ايجاد مي‌كنند.
حداد عادل در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينكه زمزمه هايي است كه احتمالا شما به صدا و سيما برويد آيا اين موضوع صحت دارد؟ اظهار داشت: اين موضوع صحت ندارد و رفتن من به صدا و سيما اگر هم مطرح شده باشد فقط شايعه است.
وي افزود: اميدوارم بتوانم از تجربه 8 ساله‌اي كه در مجلس ششم و هفتم كسب كردم در خدمت كشور استفاده كنم لذا اگر شرايط فراهم شد كه بتوانم در مجلس هشتم هم باشم زهي توفيق و خدا را شكر مي‌كنم و از مردمي كه اين افتخار را به من داده باشند تشكر مي‌كنم. اگر هم مقدر بود در جايي بيرون مجلس باشم باز هم سعي مي‌كنم مثل هميشه در خدمت كشور،انقلاب و مردم باشم.
رئيس مجلس شوراي اسلامي در خصوص پيش بيني خود از تركيب آينده مجلس هشتم گفت: در اين‌باره نمي‌توان پيش بيني قطعي كرد زيرا مردم خود بايد تصميم بگيرند و اين قوت و افتخار نظام ما و دستاورد بزرگ انقلاب اسلامي ما است كه مردم باور دارند،آزادي وجود دارد و خودشان مي‌توانند تصميم بگيرند.
وي بيان داشت: سرنوشت مجلس هشتم را مردم تعيين مي‌كنند منتهي با تجربه‌اي كه دارم اكثريت مردم از سال 81 اكثريت يك گرايشي را در انواع انتخابات نشان دادند و آن تمايل به جانب اصولگرايان است بطوريكه اين راي مردم در انتخابات شوراي شهر دوم و انتخابات بعدي در كل كشور محسوس بود و رقباي سياسي ما هيچ وقت دوست ندارند راجع به آن صحبت كنند لذا بنده دليلي نمي‌بينم كه اين روش ادامه پيدا نكند، اميدواريم كه اصولگرايان بتوانند باز هم فرصت براي خدمت داشته باشند و به كشور خدمت كنند.
حداد عادل در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه اصولگرايان براي انتخابات مجلس هشتم جبهه متحد شكل دادند نظر شما در مورد اين جريان چيست؟ و آيا ساز و كاري كه گروههاي اصولگرا در انتخابات مجلس هشتم در نظر گرفتند جوابگو هست ؟ گفت: تدبيري كه براي ايجاد وحدت ميان اصولگرايان در قالب جبهه متحد اصولگرايان تبلور يافته است تدبير عاقلانه‌اي بوده است گرچه ممكن است نقص‌ها‌يي هم داشته باشد اما در حال حاضر همه اصولگرايان وظيفه دارند از اين جبهه متحد اصولگرايان و تصميمات آن پشتيباني كنند.
وي افزود:خوشبختانه اين جبهه تاكنون هم جلوه خوبي از وحدت به نمايش گذاشته شده است و بعضي انتقادات و اظهار نظرهايي كه نسبت به اين جبهه صورت مي‌گيرد در آن حدي نيست كه به اصل اين كار صدمه‌اي برساند.
رئيس مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: دوستاني كه در اين جبهه تصميم گير هستند بايد ملاك را بر صلاحيت افراد بگذارند و اينطور نباشد كه تصور كنند مجلس هشتم يك غنيمتي است كه بايد بين خودشان تقسيم كنند. البته من يقين دارم كه اينگونه فكر نمي‌كنند زيرا اشخاصي كه جزء اين 11 نفر هستند اين ديد ملي را دارند و توصيه بنده هم به دوستان اين است كه ضابطه گرا و صلاحيت گرا باشيد و از اين طريق چتر اصولگرايي را باز كنيد.
وي گفت: به نظر من باز كردن چتر اصولگرايان به اين معنا نيست كه جريانات متعددي كه به اصولگرايان تعلق دارند همه در تصميم‌گيري حضور داشته باشند بلكه تصميم‌گيري ها بايد طوري باشد تا هر فردي صلاحيت داري در آن جا بررسي و قابل انتخاب شدن باشد كه اينطوري چتر باز مي‌شود.
حداد عادل اظهار داشت: به اعتقاد من وحدت شرط پيروزي اصولگرايان است و اگر خداي نكرده فردي يا تشكيلات و جرياناتي كاري بكنند كه اين وحدت مخدوش شود و اصولگرايان صدمه ببيند طبعا مقصر خواهند بود و مردم هم آنها را نخواهند بخشيد.
وي ادامه داد: اگر ما وحدت داشته باشيم اميد هست كه مردم باز هم به اصولگرايان راي بدهند البته راي دادن به اصولگرايان راي دادن به اصولگرايي است ممكن است مردم شخص حداد عادل را نپسندند و به كسي راي بدهند كه در اصولگرايي مي‌تواند موفقتر باشد از اين جهت نبايد نگران بود زيرا در انتخابات فرد مطرح نيست بلكه يك نگاه و بينش مطرح است همانطوري كه رهبري شاخصه‌هاي اصولگرايي را بر شمردند سخن ايشان سخن دل ملت است هر جرياناتي كه بر آن شاخصه‌ها منطبق باشد مي‌تواند خدمت بكند.
رئيس مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: انتخابات يك گذرگاه بسيار خطير و حساس در كشور ما است و ما بايد همه تلاش خود را بكار ببنديم كه انتخابات آزادانه برگزار شود. مردم نيز مطمئن باشند كه راي شان موثر است و حضور پرشور و با شكوه داشته باشند و به عزت كشورشان در انزار مردم جهان بيفزايند و پايه‌ها مردم سالاري ديني را در كشور تقويت كنند انشاء الله كه بزودي شاهد چنين انتخابات پر شور و با شكوهي باشيم.
حداد عادل در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينكه يكي از انتظارات به حق مردم مهار تورم و گراني است مجلس هفتم چه تلاشي در اين باره انديشيد و چه اقداماتي انجام داد كه اگر صورت نمي‌پذيرفت وضع برتر از وضعيت فعلي بود؟ گفت: بايد قبول بكنيم كه تورم و گراني در جامعه وجود دارد و فشار زيادي بر دوش مردم كم در آمد وارد مي‌شود ما هم در مجلس نگران هستيم و تلاش مي‌كنيم كه به عنوان نمايندگان مردم از فشار گراني بر دوش مردم كم بكنيم و در اين خصوص نيز با دولت مذاكره مي‌كنيم
وي افزود: جايگاه مجلس وضع قوانين كلي، اصول و مباني در اقتصاد كشور است و خيلي از گراني‌ها ناشي از اتفاقات موردي و موضعي در جامعه است كه بيشتر در حيطه تصميم گيري دولت و وزرا است نه درحيطه تصميم‌گيري مجلس البته عرض من اين نيست كه بخواهم توپ را در زمين دولت بيندازم و دولت را متهم كنم بلكه اصولا بسياري از تغيير قيمت‌ها ناشي از اموري است كه نيازي به وضع قانون در مجلس ندارد.
رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: در واقع مجلس بيشتر زير ساختهاي اقتصادي را بايد تثبيت كند كه تاثير دراز مدت داشته باشد از كارهايي كه مجلس براي جلوگيري از تورم به اين اعتبار انجام داده است اصرار بر سر مهار نقدينگي خصوصا در قانون بودجه بود و اين مطالبي است كه در آغاز كار نهم محل اختلاف دولت و مجلس بوده است.
وي بيان داشت: دولت در آغاز كار خود با يك عطش و اشتهاي قابل تحسيني مي‌خواست به سرعت كارهاي عمراني را شروع كند، مجلس نيز ضمن احترام به نيت دولت معتقد بود اگر امكاني جذب اين بودجه وجود نداشته باشد منجر به افزايش نقدينگي شده و تورم ايجاد مي‌كند ولي دولت در بودجه 85 خيلي با نظر مجلس همراه نبود ولي در بودجه 86 تاكيد داشت كه ما بودجه را انضباطي بستيم اين روزها هم رئيس كل بانك مركزي و رئيس جمهور محترم همان حرفي را مي‌زنند كه مجلس آن موقع بر آن اصرار داشت. اينها جهت گيريهاي اصولي مجلس براي جلوگيري از تورم بصورت مبنايي بود.
حداد عادل اظهار داشت: در عين حال مجلس براي كاهش فشار گراني و فشار معيشت روي دوش مردم بيكار ننشسته و براي كمك به قشرهاي كم در آمد اقدامت خوبي انجام داده است كه از جمله آنها مي‌توان به افزايش حقوق بازنشتگان و كارمندان طبق لايحه مديريت خدمات كشوري وتثبيت قيمتها اشاره كرد.
وي افزود: موقع كه صحبت از تثبيت قيمتها بود اعلام كرديم كه اين طرح ابدي نيست ولي بعداً يك عده‌اي هياهو راه انداختند كساني كه امروز خيلي بر سر تورم اظهار نظر مي‌كنند موقعي كه مجلس هفتم با طرح تثبيت قيمت ها از تورم جلوگيري مي‌كرد مخالفت شديد داشتند و اعلام مي‌كردند كه اين يك شگرد انتخاباتي براي پيروزي اصولگرايان در انتخابات رياست جمهوري است.
حداد عادل با بيان اينكه مسئله تورم در عين حال كه يك واقعيت است يك بحث سياسي و انتخاباتي هم است، گفت: مسئله تورم مربوط به سالهاي دوران اصولگرايان نيست زيرا در سالهايي بيش از 40 درصد تورم در جامعه بوده است. بعضي از اشخاص كه امروز براي تورم 19 درصدي گريبان چاك مي‌كنند، آن سالهايي كه تورم 40 درصد بوده چكار كردند.

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.