تاريخ : | | نویسنده : moch-wristwatch

البرادعي: مسئله منشاء آلودگي ديگر در زمره مسايل باقي‌مانده نيست

مدير كل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در گزارش امروز خود درباره اجراي توافقنامه پادمان ان‌پي‌تي با اشاره به توضيحات ايران درباره منشاء آلودگي‌ها در ايران تاكيد كرد: «مسئله منشاء آلودگي ديگر در زمره مسايل باقي‌مانده نيست.»
  
 
به گزارش فارس، بخش دوم اين گزارش كه ساعتي پيش در ميان 35 عضو شوراي حكام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در مقر اين آژانس در وين اتريش منتشر شد، به شرح زير است:

A- اجراي طرح كاري درباره مسايل باقي‌مانده

A-1- منبع آلودگي
4- آژانس در 15 نوامبر 2007 سوالاتي را درباره منبع آلودگي مواد اورانيومي يافت شده در برخي از تجهيزات موجود در دانشگاه فني، ماهيت اين تجهيزات، دورنماي استفاده از تجهيزات و نام‌ها و نقش افراد و شخصيت‌ها و نهادهاي دخيل در آن از جمله مركز تحقيقات فيزيك (PHRC) در اختيار ايران قرار داد (GOV/2007/58 پاراگراف 48). اين تجهيزات توسط رئيس پيشين مركز تحقيقات فيزيك كه يكي از اساتيد دانشگاه بود به دست آمده بود. وي همچنين ديگر تجهيزات مانند ماشين‌آلات ايجاد توازن، دستگاه‌هاي طيف‌سنج، مگنت‌ها و تجهيزات پرداخت ماده فلور كه مي‌توانند در فعاليت‌هاي غني‌سازي اورانيوم به كار گرفته شوند به دست آورده بود يا تلاش كرده بود به دست آورد. (GOV/2006/27 پاراگراف 25).

5- نشست‌هايي در 10 الي 12 دسامبر و 15 الي 16 دسامبر 2007 در تهران ميان آژانس و مقامات ايراني انجام شد كه در طي آن ايران پاسخ‌هايي را به سوالات مطرح شده از سوي آژانس ارايه كرد و آژانس درخواست كرد توضيحات بيشتري درباره اهداف مورد نظر از دستيابي به اين تجهيزات، افراد و نهادهايي كه به دنبال اين مواد و اقلام بودند، كساني كه آن را دريافت كرده بودند و استفاده و مكان استفاده از اين تجهيزات در گذشته و حال ارايه شود. در نامه‌اي كه آژانس متعاقب آن در 18 دسامبر 2007 ارايه كرد آژانس به ايران توضيحات بيشتري درباره اين تجهيزات ارايه كرد.

6- در نامه‌اي كه به تاريخ 3 ژانويه 2008 ارايه شد، آژانس به ايران يادآور شد كه اين كشور نياز است كه توضيحات بيشتري ارايه كرده تا امكان ارزيابي كامل درباره موضوع آلودگي و تلاش‌هاي مربوط به دستيابي و تامين تجهيزات بوجود آيد.

7- در نامه‌اي به تاريخ 8 ژانويه 2008 ايران پاسخ‌هايي به سوالات مطرح شده از سوي آژانس در تاريخ 3 ژانويه 2008 ارايه كرد.

A-1-1 استفاده از تجهيزات و منشاء آلودگي
8- به گفته ايران، تجهيزات خلاء در سال 1990 توسط رئيس پيشين مركز تحقيقات فيزيك PHRC از جانب دانشگاه فني تامين شد زيرا وي در تامين ارتباطات تجاري مركز فيزيك PHRC تخصص داشته است. قرار بود كه اين تجهيزات در دفتر فيزيك دانشگاه به منظور روكش و پوشش اقلامي مانند آينه‌هاي نوري، ليزر‌هاي نوري، آينه‌هاي ليزر، لايه‌هاي مقاوم براي سلول‌هاي خورشيدي و آينه‌هاي مورد نياز در عمل‌هاي جراحي پزشكي به كار گرفته شود.

9- ايران اعلام كرد كه همزمان با دريافت اين تجهيزات در سال 1991، به اين كشور اعلام شد كه تحويل كالاها بطور كامل انجام نشده و برخي از اقلام به غلط در اختيار اين كشور قرار گرفته است. از اين رو اين تجهيزات در دانشگاه به انبار سپرده شد. ايران علاوه بر اين اعلام كرد نامه‌هاي متعدد شكايت به شركت تامين كننده در طول اين مدت تا سال 1994 ارايه شد اما نتيجه‌اي در بر نداشت.

10- به گفته ايران، برخي از قطعات خاص در طول سال‌هاي 1994 الي 2003 در داخل و خارج از دانشگاه و در تحقيقات، فعاليت‌هاي نگهداري و عملياتي مربوط به شرايط خلاء مورد استفاده قرار گرفت اما ديگر قطعات مذكور هرگز مورد استفاده قرار نگرفتند. ايران در توضيحات خود درباره چگونگي آلودگي و منشاء آن اعلام كرد در سال 1998 فردي كه مشغول آزمايش قطعات سانتريفيوژهاي مستعمل از پاكستان در آزمايشگاه ميدان ونگ براي سازمان انرژي اتمي (GOV/2004/34 پاراگراف 31) بود از سرويس بخش خلاي دانشگاه خواست كه براي تعمير يك پمپ به اين مركز مراجعه كنند. ايارن اعلام كرد كه برخي از اقلام تجهيزات خلاء كه در بالا به آنها اشاره شد براي عمليات تعمير مورد استفاده قرار گرفت و هنگامي كه اين قطعات بار ديگر به دانشگاه سپرده شدند با خود مواد آلوده كننده را به همراه داشتند.

11- آژانس به منظور بررسي اطلاعات ارايه شده از سوي ايران با برخي از افرادي كه در آزمايشگاه ميدان ونك، متخصصين دانشگاه كه اين عمليات تعمير را انجام دادند مصاحبه كرد. همچنين پمپ مذكور كه با استفاده از ابزار مذكور تعمير شده بود، به آژانش نشان داده شد.
آژانس تجزيه و تحليل جزئي از علائم آلودگي تجهيزات را انجام داد و آن را با نمونه‌هايي مقايسه كرد كه از قطعات سانتريفيوژ ايران به دست آمده از سوي پاكستان نمونه‌ برداري شده بود. آژانس به اين جمع بندي رسيد كه توضيحات ارايه شده و اسناد مربوطه كه ايران درباره منبع احتمالي آلودگي توسط مواد اورانيومي موجود در دانشگاه مذكور ارايه كرده بود مغاير با داده‌هايي نيست كه هم‌اكنون در اختيار آژانس قرار دارد. آژانس در اين مرحله ديگر اين سوال را در زمره مسايل باقي مانده نمي‌داند. به هر حال، آژانس بنا بر روندها و شگردهاي خود به جستجو درباره يافته‌هاي خود و تاييد اين مسئله در راستاي تاييد و راستي‌آزمايي اظهارات كامل ايران ادامه مي‌دهد.   پیروزی ایران در پرونده هسته ای   در رويارويي نابرابر ايران با آمريكا و متحدانش در آژانس بين المللي انرژي اتمي در وين، ايران پيروز قاطع اين ميدان سياسي و فني شد.   به گزارش فارس، محمدالبرادعي دبير كل آژانس بين المللي انرژي اتمي جمعه شب به وقت تهران با انتشار گزارش يازده صفحه اي جديد خود حل و فصل شش موضوع باقيمانده ميان ايران و آژانس را به 35 عضو شوراي حكام اعلام كرد.
البرادعي در اين گزارش 58 پاراگرافي فعاليت هسته اي ايران را صلح آميز اعلام كرد و طبق مداليتي (برنامه اقدام) رفع كليه ابهامات موجود درباره پرونده هسته اي ايران را اعلام كرد.
البرادعي پس از نشست نهايي خود با معاونين و كارشناسان فني آژانس بين الملي انرژي اتمي ساعت 18 امروز (جمعه) به وقت تهران گزار ش خود را بر روي سايت داخلي آژانس بين المللي انرژي هسته‌اي قرار داد.
در اين گزارش ضمن اعلام حل و فصل شش موضوع مطرح بين ايران و آژانس تأكيد كرده است كه آژانس هيچگونه ارتباطي بين استفاده از مواد هسته اي در ارتباط با مطالعات ادعايي پيدا نكرده است و هيچ اطلاعات معتبري نيز در اين زمينه ندارد.
* پس از گذشت چهار سال از اتهامات بي اساس كشورهاي غربي و در رأس آنها آمريكا و انگليس در خصوص ادعاي انحراف جمهوري اسلامي ايران از فعاليت‌هاي صلح آميز هسته اي و تلاش و قفه اين كشورها در جهت سوءاستفاده از آژانس انرژي اتمي در راستاي مقاصد سياسي خود گزارش نهايي محمدالبرادعي تقديم شوراي حكام اين آژانس شد.
البرادعي در اين گزارش با اشاره به اجراي كامل طرح اقدام (مداليتي) همكاري‌هاي انجام شده اعلام كرد كه شش مورد اتهامات و ابهامات مطرح در پرونده هسته اي ايران مورد بررسي كامل قرار گرفته و با اثبات صلح آميز بودن اين فعاليتها پرونده ايران در آژانس خاتمه يافته است.
نتايج حاصل از اين گزارش پس از سالها چالش دشمن و ايستادگي نظام و پايمردي مردم شريف ايران فراتر از يك موفقيت عادي است و يك پيروزي بزرگ ملي و دستاوردي عظيم براي ملت عزتمند و پرافتخار ايران به شمار مي رود.
اگرچه ممكن است دشمن و رسانه هاي مغرض غربي سعي در كوچك نشان دادن اين موفقيت بزرگ نمايند اما بايد بر اين حقيقت پافشاري كرد كه اين گزارش پيروزي حقانيت مردم ايران در آژانس بدون ذره اي عقب نشيني در فعاليت هاي هسته اي بود.
دستاوردهاي اجمالي اين گزارش را مي توان به شرح ذيل اعلام كرد:
1- پايداري هوشمندانه و موفقيت آميز ملت و دولت جمهوري اسلامي ايران بر فعاليت‌هاي هسته اي خود بدون يك قدم عقب نشيني در اين فعاليتها
2- ثابت شدن صلح آميز بودن فعاليت هاي هسته اي جمهوري اسلامي ايران
3- ثابت شدن رفتار قانونمند، شفاف، مسئوليت پذير و قابل پيش بيني ايران در فعاليت‌هاي هسته‌اي
4- اثبات كارآمدي نظام جمهوري اسلامي ايران در بخش فني
بدون شك اين پيروزي بزرگ در سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي ابعادي وسيع تر از شور و شعف مردم عزيزمان در داخل كشور در پي خواهد داشت و به عنوان يك موفقيت ملي تمامي گروه ها و و سليقه‌هاي مختلف سياسي در داخل و خارج كشور را به نشاط خواهد آورد.

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.