تاريخ : | | نویسنده : moch-wristwatch

طرح هدفمند شدن یارانه‏ها، احتمالا به عنوان یکی از برنامه‏های تحول اقتصادی برای سال 87 توسط رئیس جمهور اعلام خواهد شد.
 
به گزارش "الف"، بخشی از طرح تحول بزرگ اقتصادی که اخیرا رئیس جمهور و سخنگوی دولت از آن با عنوان  جراحی بزرگ اقتصاد ایران نیز یاد کرده اند، نقدی کردن یارانه ها با هدف توزیع هدفمند یارانه ها خواهد بود.
 
این طرح که در سال های اخیر توسط آقای دکتر دانش جعفری تهیه و در سال 84 در سمینار هدفمندکردن یارانه ها در دانشگاه امام صادق (ع) ارائه شد، هم اکنون در مراحل نهایی بررسی برای اجرا قرار دارد. سخنگوی دولت و شخص وزیر اقتصاد روز شنبه تلویحا به طرح هدفمندکردن یارانه ها به عنوان بخشی از طرح تحول بزرگ اقتصادی اشاره کردند.

رئیس جمهور در پیام نوروزی خود وعده داده بود، برنامه تحول اقتصادی ویژه ای را در سال جاری به اجرا درخواهد آورد، اما اعلام جزئیات آن را به تکمیل مراحل کارشناسی موکل کرده بود.

براساس محتمل ترین سناریوی پیشنهادی در این طرح، یارانه کالاهای اساسی و بخش انرژی به صورت سرانه نقدی میان گروه های هدف توزیع خواهد شد.
 
در ویرایش های اولیه طرح، پیش بینی شده با حذف یارانه های موجود، مبلغ این یارانه بطور مستقیم، نقدی و سرانه بین همه اتباع ایران توزیع شود. یک بررسی اولیه، مبلغ قابل توزیع در سال 87 را حدود 50 هزار تومان برای هر نفر در ماه  برآورد کرده است.

بسیاری از کارشناسان افتصادی معتقدند، هدفمندشدن یارانه ها در صورتی قابل اجراست که گروه‏های هدف طرح کاملا قابل شناسایی باشند. مدافعان طرح نقدی کردن یارانه ها، اجرای سهام عدالت را به عنوان دلیلی برای قابل شناسایی بودن گروه های درآمدی هدف عنوان می کنند و معقتدند بانک داده ی حاصل از اجرای طرح سهام عدالت می تواند به عنوان بستر اطلاعاتی شناسایی گروه های هدف در طرح نقدی کردن یارانه ها مورد استفاده واقع شود.

از سوی دیگر، خطرات تورمی هدفمند کردن یارانه‏ها در صورت انتخاب گزینه توزیع نقدی یارانه ها از جمله نکاتی است که دولت را در نهایی و اعلام کردن این طرح دچار تردید کرده است.
 
همچنین خاطره بد عمومی از نقدی کردن یارانه ها در زمان دولت سازندگی باعث شده تصمیم گیری در دولت برای تصویب نهایی طرح نقدی کردن یارانه ها با کندی و تردید روبرد. در سال 1369 دولت آقای هاشمی رفسنجانی یارانه گوشت مرغ را به بهانه نقدی کردن یارانه ها حذف کرد و خاطره بدی در افکار عمومی از نقدی کردن یارانه ها بر جا گذاشت.

آخرین خبرها حاکی است، درحالیکه طی هفته‏های گذشته احتمال اجرای طرح نقدی کردن یارانه ها قوت گرفته بود، در روزهای اخیر از احتمال اجرایی شدن این طرح کاسته شده است.

آقای سید محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق، تاخیر در هدفمندکردن یارانه ها را از جمله ناکامی های دولت خود برشمرده بود.

پیش از این آقای مهدی کروبی در جریان مبارزات انتخاباتی سال 84 ، طرح موسوم به توزیع 50 هزارتومان سرانه برای هر ایرانی را به عنوان برنامه اقتصادی خود ارائه کرده بود.

انتظار می رود این طرح در صورت اجرا، شکست یا موفقیت، تاثیرات قابل توجهی بر اقتصاد و نیز عرصه سیاسی داشته باشد و به خبر سال 87 تبدیل شود.  

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.