تاريخ : | | نویسنده : moch-wristwatch

وزیر امور خارجه ایران کشور چین را اولین شریک تجاری ایران در آسیا و سومین شریک تجاری ایران در دنیا اعلام کرد و گفت: تجارت ایران با چین نیاز به نوسازی دارد.

به گزارش مهر، منوچهر متکی امروز شنبه در سمینار تجاری و همکاریهای اقتصادی ایران و چین در تهران با اشاره به پیشینه روابط تجاری دو کشور گفت: بحران بین المللی مالی در سال 2008 موجب ایجاد هرج و مرج اقتصادی و ضعف برخی ساختارهای اقتصاد جهانی شده است.

وزیر امور خارجه افزود: گسترش بحران در اقصی نقاط جهان و در خطر قرار گرفتن اقتصاد سایر کشورها از جمله شرق آسیا موجب طرح برخی ایده های جدید در سطح جهانی شده است.

وی تصریح کرد: این ایده ها بیانگر انتقادات جدی به نظام مالی و اقتصاد بین الملل و تمایل سایر اعضای جامعه بین المللی به تغییر نظام اقتصادی ناعادلانه جاری است.

به گفته متکی در این میان سیاستهای اقتصادی چین برای کنترل بحران مالی قابل توجه و تقدیر است و ایران نیز با حمایت از مواضع اصولی اعضای جامعه بین الملل به ویژه پیشنهادات سازنده چین برای تغییر در نظام اقتصاد بین الملل، آمادگی خود را برای پایه ریزی این نظام اعلام می کند.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: در دنیای حاضر اقتصادی، قدرت اقتصادی کشورها حرف اساسی را در تمامی معاملات منطقه ای و بین المللی می زند و در این میان نقش فعال و موثر چین به عنوان چهارمین اقتصاد برتر دنیا که رقم کل تجارت خارجی آن در سال2008 به بیش از 2 تریلیون دلار بالغ شده، انکار ناپذیر است.

متکی گفت: موقعیت ایران در تولید و صادرات بخش قابل توجهی از نیازمندی انرژی جهانی از یک سو و شناسایی بازارهای ایران و مراکز صنعتی و روند رو به رشد توسعه اقتصادی علمی و فناوری در کلیه صحنه های علوم و فنون، ایران را به عنوان قدرت منطقه ای معرفی می نماید.

وی افزود: با توجه به پیش بینی های موجود برای دو دهه آتی و تولد قدرتهای منطقه ای در شرق و غرب آسیا ضرورت توسعه و گسترش روابط دو کشور قابل درک است، بنابراین تقویت این روابط بیش از پیش ضروری به نظر می رسد.

به گفته متکی روابط تجاری ایران و چین از سابقه کهن و تاریخی برخوردار است و زمانی که تجارت جهانی در حاشیه جاده ابریشم صورت می گرفته ایران و چین مبادلات بسیاری را داشته اند.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به افزایش چمشگیر حجم مبادلات تجاری ایران و چین، گفت: این مبادلات از 400 میلیون دلار در سال 1994 به 29 میلیارد دلار در سال 2008 رسیده است که بر این اساس، روند روابط اقتصادی ایران و چین در سالهای اخیر به طور متوسط سالانه 30 تا 50 درصد رشد داشته که حاکی از اهمیت روابط  و وجود فرصتهای گوناگون برای توسعه آن است.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر چین اولین شریک تجاری ایران در آسیا و سومین شریک تجاری ایران در دنیا به شمار می رود اما با این وجود هنوز از تمام ظرفیتها و استعدادهای دو کشور برای استفاده همه جانبه روابط بهره برداری نشده و ظرفیتهای فراوانی برای گسترش این روابط وجود دارد.

به گفته متکی بخش مهمی از توسعه مناسبات اقتصادی ایران و چین به حضور فعال و نقش آفرینی بخشهای غیردولتی و بازرگانان دو کشور بر می گردد، اما در این میان باید به این نکته توجه داشت که در توسعه متوازن روابط اقتصادی و تلاش برای تامین منافع مشترک دو جانبه باید تاکید شود.

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: تجارت ایران با چین نیاز به نوسازی دارد که این مهم بدون کمک بخشهای غیردولتی امکانپذیر نیست، ضمن اینکه چین ظرفیتهای فراوانی دارد و می  تواند بازار خوبی برای تولیدات با کیفیت ایران باشد، این امر به شناخت و بازاریابی مناسب از سوی تجار ایرانی نیاز دارد.

وی دستیابی به این اهداف را نیازمند فراهم آوردن تسهیلات بیشتر از سوی چین دانست و ابراز امیدواری کرد که برگزاری این سمینار بتواند دو کشور را به سمت بنیانگذاری روابط مستحکم رهنمون کند.

متکی خاطر نشان کرد: فراهم نمودن ابزار تسهیل کننده روابط تجاری از جمله موافقتنامه گمرکی و ایجاد هماهنگی در قوانین صادراتی و وارداتی دو کشور، تسهیل ورود و خروج بازرگانان، ایجاد نهادهای بازرسی برای ارتقای قوانین لازم در استانداردهای اجباری، رفع موانع بانکی و مالی موجود و ایجاد نهادهای مشورتی حقوقی برای حل اختلافات احتمالی موجود از جمله پیش نیازهای روابط دو کشور است.

به گفته وی ایجاد زمینه برای توسعه روابط راهبردی اقتصادی و حضور شرکتهای چینی در گروه های زیربنایی ایران نیز یکی دیگر از زیرساختهای مورد نیاز است.

متکی با بیان اینکه افزایش روابط ایران با قاره آسیا نشانگر ظرفیتهای فراوانی است که برای توسعه و رشد اقتصادی در این قاره وجود دارد افزود: وجود منابع فراوان سرمایه، تکنولوژیهای روز و وجود نیروهای متخصص و ماهر در این قاره از جمله زمینه های سرمایه گذاری در عرصه های گوناگون و گام برداشتن در مسیر رشد و توسعه اقتصادی و صنعتی میان کشورهای این منطقه است.

وی خاطرنشان کرد: گام دیگر در روابط خارجی متوازن کردن مناسبات با همه مناطق جهان است که در این راستا توسعه همکاری با آسیا به معنای نادیده گرفتن ظرفیتهای دیگر کشورها نیست، ولی در آسیا به دلیل وجود سابقه تاریخی ایران در کنار تمدن سازانی به فعالیت می پردازد که قطعا روابط با آنها برای ایران بسیار مناسب تر است.

وزیرامورخارجه ایران اظهارداشت: امروز آسیا بیش از هر زمان دیگری نیاز به نهادینه کردن روند همگرایی بین خود دارد، ضمن اینکه باید ایران نیز همانند کشورهای اروپایی که اتحادیه اروپا تشکیل داده اند و حتی آفریقا و آمریکای لاتین روند همگرایی خود را مستحکم تر کرده است. در این میان، چین نیز به عنوان عضو بزرگ خانواده آسیایی نقش خود را در سازمانهای منطقه ای از جمله شانگهای به خوبی ایفا کند.

وی خاطر نشان کرد: توسعه همه جانبه روابط ایران و چین به ثبات، صلح، پیشرفت و توسعه در آسیا کمک می کند، ضمن اینکه نقش چین و کشورهای آسیایی در کمک به حل بحران موجود در مناسبات اقتصادی بسیار مهم است، همانگونه که در دهه 90 آسیا توانست بحران اقتصادی، پولی و مالی دنیا را به خوبی اداره کند.
 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.